Lovíme v Snillfjorde

Ohodnoťte tento článok
(3 Hlasov)

Lovíme v Snillfjorde

Autor Ing. Peter Hájik

 „Nalívaj, nalívaj! Ešče púldeci a dáme si zas deci!“ – znel spev na celý autobus. Oslava rybárskeho víťazstva jedincov očkovaných satanom trápila všetkých tých, ktorí si chceli v kľude pospať cestou na slovenskú hrudu. Zmrznuté tresky sa prestali triasť a tešili sa na rozpálený olej. Absolvovali sme úspešne ďalšie nórske turné.

-o-

Sprevádzam rybárske výpravy do Nórska už zopár rokov, ale také pľuhavé počasie aké bolo v júni tohto roku som ešte nezažil. Snillfjord sa osem dní utápal iba v dvoch fázach počasia. Pršalo, alebo silno pršalo. Slnko si nasadilo šiltovku hlboko do očí a my sme len tušili jeho existenciu. Rybári z autobusu sa po ubytovaní v chatkách rozdelili do dvanástich člnov, ktorých posádky začali písať každá svoj vlastný desaťdňový rybársky príbeh.

Môžete čítať, pozerať DVD, otvorenými ústami hltať vedomosti svojich skúsenejších kamarátov, ktorí už v Nórsku boli, ale každý si platí nováčikovskú daň samostatne. Je to daň za nevedomosti o chytaní na mori a daň za prehnané rybárske predstavy. Vyhrávajú tí, ktorí začínajú systémom nepopísaného papiera. Každá nová informácia, čo i len drobnosť sa ukladá na harddisk a softvér jej priraďuje miesto v novom priečinku „rybačka v Nórsku“. Mozaika sa pomaly dopĺňa a puzzle sa skladajú systémom „pokus- omyl“.

Na záver si poskladáme vlastný obraz o morskom rybolove, ktorý už zohľadňuje naše skúsenosti s počasím, prílivom a odlivom, rybárskym náradím, ale aj možnosťami rybolovu v danej oblasti. Takáto skladačka sa hádam ani nedá vytvoriť za jeden rok, Ale záverečný obraz malebnej nórskej krajiny, kde na pozadí je spokojný rybár so svojím úlovkom stojí za to.

Takto postupoval aj Jožo. Každú informáciu hltal svojimi veľkými ústami ( môže nimi jesť tatranku na výšku) a svoj prvý požičaný vrhací navijak nahradil multiplikátorom , nepremokavý pracovný odev zamenil za zateplený plávajúci oblek a komerčné muškové nádväzce vymenil za vlastný vymakaný lovný systém. Konečne začal chytať také ryby, s ktorými sa doteraz iba chválil. Kto nechce postupovať týmto spôsobom, musí nahradiť materiálne nedostatky veľkou výdržou a spoliehať na náhodu zvanú blbec. Viera vo vlastné sily a vynaložené úsilie znásobené časom stráveným na vode určite prinesie úspech. Príkladom bol Dušan s Vajcom (samozrejme, že to je iba prezývka jeho priateľa). Ich krvavé oči zváračov ruského plynovodu dávali tušiť, že sa rozhodli v Nórsku spať až príchodom polárnej noci. Netreba ich za to odsudzovať. Pre nich je únava radosťou a skutočne ich napĺňa blahom, tak ako tých, čo strávia na vode o polovicu menej času a majú na ich počínanie iný názor. Nad týmto všetkým ale stojí vyšší princíp, a to je bezpečnosť pri rybolove. Všetky spomienky zapadnú do zabudnutia, ak sa niekto zdraví nevráti od vody. Nato bacha, nato nezabúdať!

Poďme už chytať. Čln vyráža z prístavu a ja rozmýšľam, kde začať. Po minúte jazdy zbadám na rozpršanej hladine život. Niečo prudko zalovilo. „Chalani, na pravo boku nepriateľ“- upozorňujem posádku a čln s vypnutým motorom vlastnou zotrvačnosťou vpláva do bojiska. Hladina sa rozčerí na ďalších miestach neďaleko od skalnatého brehu. Schmatnem prvý gumený chvostík vytŕčajúci z brašne z nástrahami a s chvejúcimi prstami naväzujem. Marian mal už udicu naviazanú. Päťmuškový náväzec ukončený pilkrom zasvišťal vzduchom. Nie je to ideálna zostava na prívlač, ale zásek nasleduje po prvom otočení kľučky. To už letí vzduchom môj twister a situácia sa opakuje. Rana ako z dela a ja cítim na udici prvú rybu. Boj bol krátky a prvý úlovok je päťdesiat centimetrová treska čierna. Marian je o nejaký rok starší a tak zdoláva dve ryby naraz. Veľkosťou sa neodlišujú iba druhá ryba chytená na pilker je treska obecná. Zostávajúci dvaja členovia posádky svoj prvý pokus nepremenili. Pekný začiatok. Prvé dve nahodenia a tri ryby.

V autobuse sme si krátili dvojdňovú cestu do Nórska verbálnym lovom rýb, čo rečník to ryba, čo príbeh, to rekord. Ovzdušie bolo presiaknuté pachom veľrybárskej lode „Chlapi, o zápalky, že chytím najväčšiu!“ – bolo počuť z tretieho radu sedadiel. Slovo dalo slovo a už sa zberalo do orbis-čiapky po päť eur na víťaza, ktorí chytí najťažšiu rybu.

Príbeh pokračuje. Plavbou do tábora nám križuje cestu loď z vedľajšej chatky. Posádka je vyškerená ako lečo. Sú len dve v možnosti prečo je to tak. Buď sa v daždi podchladili a to, čo vidím je zamrznutý úsmev, alebo je to typický výraz zle maskovanej škodoradosti. Po bé bolo správne. Karol nevydržal ani kým sa priblížime na dostrel a už zdvíha z dna člna zubatú príšeru. Je to zubatka, po česky vlkouš, po anglicky wolffish a pre istotu latinsky Anarhichas minor. Ryba so stiskom silnejším ako pitbul a škaredá „jak sto čertov“. Posádka chatky číslo dva sa usmieva, akoby práve uniesli miss mokré tričko. Večerné váženie (7,5 kg) ich jednoznačne pasovalo za priebežných víťazov súťaže, hoc im tá ošklivica iba náhodou zožrala kus rybieho filetu ledabolo nahodeného do neznáma. Boj pokračuje.

Túto významnú novinu oznamujeme aj našim spolubývajúcim z chaty, ktorých stretávame cestou do prístavu. My sa vraciame a oni vyrážajú oproti svetlej noci. Podľa odhodlania v ich tvárach tak skoro ich neuvidíme. Jojo niečo mrmle o obrovskom mieňovi, ktorý sa mu prisnil a v tranze nastupuje do člna. Nedá mi vám nepovedať jednu príhodu, čo sa stala Jožovi minulý rok cestou do Nórska, však nás nepočuje.

Autobus je odparkovaný v spodnej časti trajektu a všetci cestujúci zájazdu za rybami do sveta, majú zraz na piatom poschodí pri informáciách. Rozhodujeme sa, či sa rozložíme v reštaurácii teraz, alebo až po osprchovaní. Tu si všimnem nezvyčajné správanie môjho priateľa. Stodvadsať kíl živej váhy bývalých svalov sa už po druhýkrát oddeľuje od našej skupinky a po chvíli sa opäť vracia. Jojo sa nakloní ku mne a šepne mi do ucha- „ Ešte minútu a ja sa tu poser..., všetky záchody sú obsadené“. „Idem s tebou“- hovorím, aby som mu dal pocítiť spolupatričnosť. Cestou na „vécka“ zastavuje pred ženskými toaletami a dá mi veľkú námahu, aby som ho presvedčil, že tých päť krokov ešte vydrží. Jojo má zaťaté zuby, nerozpráva a po čele mu stekajú kropaje potu. Vojdeme do uličky pánskych kabíniek a ja v podrepe špehujem, v ktorej uvidím nohy. Žiadne nohy nevidím, všetky záchody sú prázdne. Stlačím kľučku a dvere sa otvoria. Jožo vletí dnu a zasipí-„ To sa otvára dovnútra?!“. No coment.

Chytáme ďalej. Keď je cez deň svetlo a v noci deň, tak človek osprostie a čas sa mu zleje do nedefinovateľného časopriestoru. Polárny deň je už raz taký. Takže teraz neviem, či sa to stalo predtým, ako Marian vylial držkovú na podlahu, alebo potom, ako sme našli spať nášho kamaráta na stoličke s rozpísanou SMS-kou v ruke. Tento rok som zasvätil prívlači na mori. Vláčili sme s väčšími i menšími úspechmi každý deň. Raz sa pod vodou od hejna oddelila statná ryba a zaútočila na môj pilker. Prežíval som úžasný boj. Nie práve najjemnejší prút na prívlač bol zohnutý na prasknutie a dvadsaťdvojka silon rezal hladinu. Prvý únik ryby do hlbín bol rýchly a nekonečný. Po odvinutí päťdesiatich metrov silonu som cievku navijaku pribrzdil dlaňou a celá udica zostala napätá ako struna. Všetko bolo na maximum Prút, sila vlasca a i moje nervy. Ryba zastala. Výpady boli čoraz kratšie a menej razantné. Nevnímal som čas, ani poznámky mojich priateľov. Boj ako sa patrí. Táto situácia sa v priebehu hodiny zopakovala mne a Ivanovi deväťkrát. Úlovkami boli tresky čierne cez osemdesiat centimetrov, vo váhe od štyroch do piatich kilogramov. Korunu tomu nasadil Marian, keď ho z letargie prebralo torpédo, ktoré zaútočilo na jeho návnadu. Nezastaviteľná sila mu zohla špičku prútu až pod čln. Bzukot brzdy navijaku nemá konca kraja. Na šťastie miesto silonu používa tenkú spletanú šnúru. V súboji buď – alebo vyhralo alebo. Marian sedel na špici člna a krútil sa ako na otočnej stoličke. Udica mu v oblúku lieta zo strany na stranu a bezmocný pohľad upiera na poloprázdnu cievku navijaka. Vtedy som si spomenul na slová Zdenka Edelmanna, ktorý na jednom DVD-čku o Nórsku komentuje podobný súboj slovami- „Teraz máš dosť času nato, aby si si premyslel čo povieš, ak o tú rybu prídeš“. Marian je veľký bojovník a svoju bitku vyhral. Do člna mu pomôžeme vyloviť tresku čiernu stodva centimetrov dlhú, ktorej váha deväť celé dva kilogramy ho zaradila na konečné druhé miesto v súťaži o najťažšiu rybu. Prekrásny zážitok nás všetkých, ktorí sme v člne držali palce Mariánovi. Cestou do tábora sa dozvedáme správu, že v ten deň sa už v prístave vážila treska obyčajná (12,5 kg). Vajco, jej pokoriteľ si ju zaslúžil, lebo sa držal hesla - vyspím sa až v hrobe.

Vráťme sa ešte k nášmu Jojovi. Trpezlivosť ruže prináša. Jedno ráno, také isté ako predchádzajúce iba s tým rozdielom, že bolo posledné pred naším odchodom sa Jožovi splnil sen. Chytil presne toho mieňa, ktorého zdolával vo sne prvú noc. Ono to síce nebol mieň ako taký, ale mieňovec bielolemý, nazývaný taktiež lumb. Tento sedemkilový lump rozžiaril Jožove očičká. Dvestotridsať metrový výstup z hlbín urobila ryba ako v rýchlovýťahu. Nedokázala vyrovnávať meniaci sa tlak a tak jej plynový mechúr vyčnieval z papule ako vybuchnutý airbag. Presne na tomto istom mieste sme strávili jedno poobedie hĺbkovým pilkrovaním. Ťažký pilker a náväzce s rybími filetami však prilákali iba malých žralokov. Ivan ich mal pri jednom vytiahnutí zavesených na udici štyroch. Stále je pre mňa záhadou, ako sa tieto ryby v tak v obrovských hĺbkach orientujú. Počas našej desaťdňovej rybačky sa časť výpravy zúčastnila rybárskeho výletu na profesionálnom rybárskom kutri (malá rybárska loď) v okolí ostrova Hytra a poldňového lovu lososov na rieke Orkla. Obe akcie boli bez väčších rybárskych úspechov, ak nepovažujeme za úspech opravu kotviacej reťaze, ktorá sa bezdôvodne uvoľnila počas rybačky a z veľkým rachotom spustila kotvu. Starý pán – nórsky kapitán bez náznaku emócií s našou pomocou kotvu vytiahol a tváril sa, že i to máme v cene výletu.

O dva dni opäť odchádzam do Nórska a tento krát až štyristo kilometrov za severný polárny kruh. Skúsime chytiť lososov na rieke Malselv a nahnevať obrie tresky až za Lofotami na severe kraja Tromso. Držte palce, po návrate sa podelím s vami o nové zážitky.

P.S.:

„Videl si, priniesli plnú prepravku tých malých šušňov, sú to mäsiari, ja to neviem pochopiť“ – nieslo sa táborom.

Kto je bez viny, nech hodí kameňom. Ja som sa tiež nenarodil so svätožiarou nad hlavou. Donedávna som malé tresky nazýval pečienkami a makrely údenáčmi. Verte bral som to doslovne. Patríme do potravinového reťazca a ryby od veky slúžia na našu obživu, takže sa nechcem skrývať za postoj výsostne športového rybára, ktorí si z Nórska prinesie iba plnú polystyrénovú prepravku rybárskych zážitkov a hrdí sa tým, že na mäso nie je odkázaný. Neberiem ryby z hladu, ale preto aby som ich s chuťou zjedol. Keďže ich doma pripravujem poväčšinou sám, tak som zistil, že veľké množstvo je zbytočné a malé kusy sa zle pripravujú. Logicky mi z toho vyplynulo, že som si toho roku zobral iba päť kusov.

Nikoho nepresviedčam, aby nebral všetko, čo sa na ryby, čo len trochu podobá. Som dostatočne naivný a verím, že raz všetci nájdeme mieru, koľko a čoho potrebujeme. Nemyslím si, že poučovanie a moralizovanie by malo väčší účinok ako osobný príklad. Pamätám si jeden kreslený vtip, kde starý pán polieva záhradu a pozoruje ho malý chlapec. Ten sa po chvíli počurá. Príklady sa priťahujú.

8 komentáre

 • Comment Link DavidSpuff sobota, 22 júl 2017 21:46 posted by DavidSpuff

  cheapest kamagra jelly uk
  cheap kamagra
  safe site buy kamagra
  kamagra oral jelly
  kamagra on sale

 • Comment Link Josephnus sobota, 22 júl 2017 16:08 posted by Josephnus

  buy cialis uk
  cheap cialis online
  can you buy cialis online no prescription
  cialis online
  can you buy cialis online

 • Comment Link Keithtib nedeľa, 16 júl 2017 06:38 posted by Keithtib

  buy levitra and cialis
  vardenafil generic
  is buying levitra online safe
  levitra 20mg
  canada levitra buy online

 • Comment Link KennAssith nedeľa, 16 júl 2017 04:14 posted by KennAssith

  Viagra 150 Mg viagra Prix Cialis Prix

 • Comment Link Peterpew sobota, 08 júl 2017 01:39 posted by Peterpew

  canadian pharmacy viagra
  Online Pharmacies
  reputable canadian online pharmacies
  Pharmacy Online
  canadian pharmacy reviews

 • Comment Link jetpack joyride hack download no jailbreak nedeľa, 08 november 2015 19:03 posted by jetpack joyride hack download no jailbreak

  Designed by Halfbrick Studios, Jetpack Joyride is a racing recreation that may be very addictive!

 • Comment Link forskolin.sk utorok, 29 september 2015 03:04 posted by forskolin.sk

  Dobre povedané a konečne konkrétne k téme.

  Zdieľam Tvoj názor, hoci nie tak úplne, ale aj tak triafaš do čierneho.

 • Comment Link teeth whitening strips streda, 15 júl 2015 13:03 posted by teeth whitening strips

  teeth whitening strips

Napíšte komentár

(*)Povinné