Asuán

Na najdlhšej rieke našej planéty Níle, bola v 70-tych rokoch postavená priehrada, na ktorej vzniklo vtom čase najväčšie umelé jazero na svete. Rozľahlé vodné plochy Asuánu ostro kontrastujú s nekonečnými priestormi okolitej Nubijskej púšte. Večerné nebo nad púšťou a jazerom je plné hviezd. V tomto čase je ľahké uveriť, že v hlbinách priehrady žijú ryby, ktorých hmotnosť ďaleko prevyšuje 100 kg hranicu.

 

Ubytovanie a strava

Po prílete do Asuánu nasleduje nocľah v hoteli alebo priamy transfer k jazeru, kde sa zákazníci ubytujú na rybárskych člnoch. Na každej 7m dlhej motorovej rybárskej lodi je kabína s dvomi lôžkami a úložným priestorom. Podhlavnice a deky sú na lodi k dispozícii.

Sprcha, toaleta a reštauračná paluba sa nachádzajú na veľkej materskej lodi, ktorá doprevádza 2-4 rybárske člny. Na materskej lodi nocuje personál vrátane miestnych sprievodcov, ktorí cez deň riadia rybárske člny.

Raňajky, obedy a večere sa podávajú na materskej lodi. Kuchári pripravujú jedlá s egyptskej a medzinárodnej kuchyne. Nápoje (pivo, víno, balenú vodu a nealko) je možné si zakúpiť na materskej lodi. Každú rybársku loď riadi miestny rybársky sprievodca, ktorý hovorí čiastočne anglicky. Všetci sprievodcovia majú niekoľkoročnú skúsenosť s rybačkou na Asuánskej priehrade. 

Rybársky revír

Severná časť jazera medzi priehradnou hrádzou a Garf Husseinom je častejšie navštevovaná a vystavená väčšiemu rybárskemu tlaku, preto môžeme zaujímavejšie úlovky očakávať hlavne v južnej polovici priehrady, medzi Abu Simbel a Garf Hussein . Voda v priehrade je za normálnych okolností veľmi čistá a dosahuje viditeľnosť i do niekoľko metrov. Brehy sú väčšinou skalnaté a piesočnaté. Krokodíly v priehrade dorastajú do dĺžky cez 4m. Tunajšia populácia krokodílov sa živý výhradne rybami a na viac sú veľmi plachý. Kúpania v čistých vodách jazera si môžete užívať bez obáv.

Počasie

Denné teploty od októbra do apríla sa pohybujú medzi 20-40 ˚C. Od mája do septembra sa môže teplota vyšplhať aj cez 50 ˚C. Nočné teploty v období rybárskej sezóny sú relatívne nízke. Kolíšu medzi 15-30 stupňami. Teplota vody sa pohybuje v rozmedzí 24-30 stupňov. Pršiplášť môžete nechať doma. Určite pršať nebude. Ale krém proti slnku a pokrývku hlavy určite nezabudnite.

Doprava

Letecky z Prahy, Budapešti, alebo Viedne do Asuánu cez Káhiru ( pri prestupovaní v Káhire na domácu  linku vám pomôže sprievodca, ktorý vás bude čakať na letisku). Po prílete do Asuánu nasleduje nocľah v hoteli alebo priamo transfer k jazeru, kde sa zákazníci ubytujú na rybárskych lodiach.


Rybolov

Hlavnou lovenou rybou je nílsky ostriež (Lates niloticus). Bežne sa lovia exempláre do hmotnosti 40 kg, najväčší ostriež ulovený v Asuánskej priehrade vážil 176 kg. Loví sa predovšetkým na veľké voblery .

Atraktívnym úlovkom sú taktiež tigrie ryby (Hydrocinus forskalii), ktorý hmotnosť môže dosiahnuť až 8 kg. Bežne sa lovia na rotačky a menšie voblery kusy dĺžky 80cm. Najmä v nočných hodinách je možnosť na prírodnú nástrahu uloviť niektorého z miestnych osemnástich druhov sumca. Najčastejšie sa loví sumec nazývaný wundu (Clarias lazera) a bagrus.

Miestni rybári sa zameriavajú predovšetkým na lov tilapií (Tilapia nilotica) , ktoré sa občas podarí uloviť na malé blyskáčiky, alebo voblery. Medzi rozmerom malé úlovky patria i štvorzubce (Tetraodon fahaka) , ktoré sa pri podráždení nafúknu do tvaru gule a ich silné zuby dokážu prehryznúť nie len vobler ale i prst. Hlavná rybárska sezóna začína na Asuánskej priehrade v marci a končí v júni. Aktivita rýb v letných mesiacoch síce neustáva, ale vysoké denné teploty sú od konca mája pre Európanov príliš veľkou záťažou. Znesiteľná klíma panuje na Asuáne opäť od októbra, ale nílske ostrieže sa jesenným ochladením presúvajú do väčších hĺbok a ich aktivita klesá.

Najefektívnejšou metódou lovu je trolling (pasívna prívlač idúceho motorového člnu). Aktívna klasická prívlač zo skalnatých brehov, alebo driftujúcej lode prináša z pravidla menšie úlovky. V období, kedy sa veľký dravci vyskytujú u hladiny a na plytčinách (apríl až máj), je možno nílskych ostriežov loviť i na strimer, alebo povrchový vobler.

Termíny

Z pravidla pripravujeme týždenné výpravy v marci, apríli v máji a októbri. Služby aj termíny dokážeme prispôsobiť požiadavkám zákazníka.

Ceny

Cena štandardného 6-denného rybárskeho safari (od utorka do nedele) sa pohybuje podľa sezóny 1.300 – 1.750 €.

Cena zahrňuje transfery z Asuánu k priehrade a späť, dopravu po priehrade, 6 dní/ 5 nocí ubytovania na rybárskej lodi, plnú penziu, 6 dní rybolovu vrátane príslušných povolení a služieb sprievodcov (8 hodín denne), miestne dane, povolenia a poplatky.

Zľavy: obsadenie rybárskej lode treťou osobou - 150 €.

Osoba vo veku 10-20 rokov v sprievode dvoch dospelých – 50%

Príplatky

Letenka Viedeň- Asuán- Viedeň vrátane poplatkov od 500 €,

Predĺženie rybárskeho safari o 24 hod- 242 €

Nocľah v dvojposteľovej izbe v hoteli **** v Asuánu vrátene transferu z letiska – 90 €.

Turistické vízum ( možno ho uhradiť po prílete v Káhire) – cca 20 USD

Presnú cenovú ponuku vypracujeme na základe konkrétnych požiadaviek zákazníka.

Obrázková galéria

Viac v tejto kategórii: Červené more »